Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

2019-11-22 19:35

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się także społeczność naszej szkoły, podejmując różne inicjatywy. Wszyscy w tym dniu przyszliśmy ubrani na niebiesko, korytarze szkolne zostały przystrojone, ukazały się gazetki tematyczne. Nauczyciele rozmawiali z uczniami na temat ich praw, przeprowadzili zajęcia w oparciu o scenariusze UNICEF. Był czas na wysłuchanie piosenek, obejrzenie prezentacji multimedialnych, zorganizowanie quizu o prawach dziecka.

Punktem kulminacyjnym obchodów był niebieski MARSZ DLA KAŻDEGO DZIECKA. W marszu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, sympatycy szkoły, rodzice, opiekunowie, społeczność lokalna, przedszkolaki z Przedszkola nr 8, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych, przedstawiciele KO, MOPS. Marsz zakończył się symbolicznym wypuszczeniem 30 niebieskich balonów symbolizujących prawa najmłodszych.

Ten marsz zostanie w pamięci i sercach tych, którzy w nim uczestniczyli. Zostanie w pamięci mieszkańców Osiedla Michałów. Kolor niebieski będzie kojarzył się z dobrem dziecka i pobudzał do refleksji, bo powtarzając za Januszem Korczakiem:

„Dziecko ma prawo być sobą.

Ma prawo do popełniania błędów.

Ma prawo do posiadania własnego zdania.

Ma prawo do szacunku.

Nie ma dzieci – są ludzie.”

Dziękujemy Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie i obchody tego dnia. To budujące, że można na Was liczyć!

Organizatorzy: Małgorzata Ziółkowska, Żaneta Mazierska, Andrzej Krawczyk