Ta, co nie zginęła.

2015-11-18 10:42

Ta, co nie zginęła.

10 listopada 2015 roku uczniowie i nauczyciele PSP nr 3 w Radomiu, uroczystą akademią uczcili 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
   Montaż słowno-muzyczny przygotowany został przez nauczycieli humanistów:
pana Andrzeja Krawczyka, panią Małgorzatę Puchalską i panią Urszulę Imbor.
   Muzyczną lekcję historii rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego.
   W czasie patriotycznej akademii przypomniano uczniom historię Polski pod zaborami, krwawe zrywy narodowowyzwoleńcze Polaków oraz heroiczną walkę
 o wolność w czasie Powstania Warszawskiego.
   Po 123 latach niewoli powstała niepodległa Polska. Niedługo jednak trwała radość z odzyskanej wolności, bo już 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa.
   Tę część historii rozpoczęto fragmentem wiersza Antoniego Słonimskiego "Alarm" oraz tekstem pieśni "Dnia 1.września".
   Wzruszenie uczestników akademii wywołał utwór "Warszawskie dzieci" śpiewany
 z oddaniem przez kilkunastoosobowy uczniowski chór pod batutą pana Andrzeja Krawczyka. Tekst tej piosenki wprowadził wszystkich w czasy , w których przyszło  dorastać młodym ludziom. To właśnie im poświęcona była uroczystość, małym
 i dużym bohaterom, walczącym z odwagą, żarliwością i poświęceniem w obronie polskości.
   Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele wysłuchali również
"Gdy w noc wrześniowe", "Piosenkę o nocy" ,"Warszawo ma" oraz "Sanitariuszkę Małgorzatkę".
   Akademię zakończył utwór Czesława Niemena „Sen o Warszawie", który wzruszył
wiele osób.
   Niezwykle bogata w obrazy historyczne prezentacja multimedialna, teksty literackie o podłożu historyczno-naukowym, przygotowane przez panią Małgorzatę Puchalską
i panią Urszulę Imbor przywołały tamte czasy i wydarzenia w walce o wolność.
   Na uwagę zasługiwały biało-czerwone kotyliony, zdobiące galowe  stroje dyrekcji, organizatorów,  nauczycieli i uczniów oraz dekoracja sceny w barwach narodowych
 z wyeksponowanym godłem.
   Akademia miała uroczysty charakter i na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów, kształtując ich postawę patriotyczną.

Opracowała: Urszula Imbor