Radom na fotografiach, pocztówkach i rysunkach

2016-11-29 21:33

Pierwsze pocztówki, których jest niewiele na wystawie, były czarno białe. One szczególnie mają swój niepowtarzalny klimat. To samo można powiedzieć o pocztówkach przedstawiających Radom nocą. Ileż neonów świeciło na “Żeromce” w latach '60-'70! W ich blasku z daleka były widoczne sklepy spożywcze, bary, restauracje, kawiarnie, Orbis, sklep muzyczny, kino, księgarnia, a na innych ulicach poczta, Wedel, Jubiler, Centrala Rybna, PKP, PKS. W ubiegłym wieku, na  Zachodzie, rola neonów zawsze sprowadzała się do reklamy. W PRL-u, w którym nie było wolnego rynku, pełniły funkcję informacyjną i prestiżową. Neony rozmieszczano w przestrzeni miejskiej według przemyślanego planu. Projektowano je dla całego ciągu ulic tak, żeby tworzyły integralną część architektury - dopasowane wzajemnie wielkością i kolorami, nie zasłaniające się wzajemnie. Tak było na naszej “Żeromce”. Polskie neony projektowali uznani graficy, plastycy i architekci. Niemal wszystkie neony z tego okresu mają dużą wartość artystyczną. Chyba ostatni neon w Radomiu - ”Kasia”- nieczynny i  nadszarpnięty zębem czasu, wykluczony banerami i reklamami, dalej widnieje na budynku przy ulicy Żeromskiego. Może któreś muzeum radomskie zaopiekowałoby się ostatnim “Mohikaninem”?

Kolorowe pocztówki, zwłaszcza te z ostatnich lat, pokazują Radom barwny, ciekawy pod względem architektonicznym. Wiele oryginalnych budynków można zobaczyć przy ulicy Sienkiewicza, Mickiewicza, Moniuszki, Żeromskiego, Piłsudzkiego, Okulickiego czy wokół Rynku. By dojrzeć coś wyjątkowego na elewacji starego budynku, trzeba czasem wysoko podnieść głowę. Rano, gdy nie ma ludzi i samochodów, ulice i budynki wyglądają zupełnie inaczej. Późnym wieczorem zwraca uwagę fakt, jak wiele kamienic jest opuszczonych.

Każdy z nas mieszka przy  znanej czy mniej znanej ulicy. Oto ciekawe nazwy ulic radomskich: Ciemna, Jasna, Niska, Wysoka, Czysta, Brudna, Bliska, Daleka, Mokra, Sucha, Śliska, Boczna, Tylna, Drewniana, Metalowa, Szklana, Żelazna, Długa, Krótka, Niecała, Szeroka, Wąska, Prosta, Krzywa, Łamana, Północna, Południowa, Otwarta, Zamknięta, Głucha, Cicha, Boczna, Ciasna, Gryczana, Potrzebna, Ku Słońcu, Dzika, Grzebieniowa. A to przybliżone liczby radomskich ulic w różnych okresach: w 1973 roku około 230, w 1993 roku - 820, w 2006 roku - 825, a w 2012 roku już około 910 ulic.

W Radomiu istnieją ulice znanych kompozytorów:

Fryderyka Chopina, Józefa Elsnera, Grażyny Bacewicz, Oskara Kolberga, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego, Zygmunta Noskowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza, Władysława Żeleńskiego, Piotra Czajkowskiego – (rosyjskiego kompozytora), Antoniego Dworzaka (kompozytora czeskiego), Jana Sebastiana Bacha(niemieckiego kompozytora). Pisarze i poeci też mają swoje ulice w naszym miescie:

ulica Adama Asnyka, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry,Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Witolda Gombrowicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliana Ursyna Niemcewicza, Cypriana Kamila Norwida, Mikołaja Reja, Bolesława Prusa, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza, Juliusza Słowackiego, Władysława Syrokomli, Kazimierza Przerwy Tetmajera, Juliana Tuwima, Stefana Żeromskiego.

Wystawa dostępna jest w łączniku BC naszej szkoły. Na wystawie zgromadziłem 74 pocztówki,  20 zdjęć, 23 rysunki i 93 zdjęć pocztówek. Część udostępniła Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu i niektórzy uczniowie. Większość, pochodzi ze zbioru organizatora, który zaprasza na wystawę jak również do obejrzenia stron internetowych: muzeum neonów w Warszawie:

http://neonmuzeum.org/muzeum neonów we Wrocławiu

oraz starych zdjęć, fotografii, pocztówek o Radomiu:

Organizator wystawy: Andrzej Krawczyk.