Uroczystość poświęcona patronowi szkoły

2016-12-18 18:44

"Każdy tyle dłużen swojej ojczyźnie, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach" (Jan Długosz).

Każdego roku  na początku grudnia obchodzimy dzień upamiętniający  patrona naszej szkoły Jana Długosza. Dzieje się to w okolicy rocznicy Jego urodzin. Bo choć Długosz urodził się 1 grudnia 1415 roku, a więc kilka wieków temu, to chcemy, żeby ta postać była bliska każdemu uczniowi naszej szkoły.
    8 grudnia 2016 roku odbył uroczysty program w czasie którego wybrani uczniowie zadawali pytania wybitnym znawcom epoki średniowiecza. W role profesorów wcielili się uczniowie: Natalia Nowikow, Mateusz Molenda, Olgierd Turzyński. Wszystko zostało wzbogacone prezentacją multimedialną z komentarzami i pokazem średniowiecznych strojów.
     Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o patronie. Program ukazał nam Długosza jako kronikarza,dyplomatę i wychowawcę synów królewskich. Sprawił, że odległe średniowiecze stało nam się bliskie. Rację miał więc C.K. Norwid pisząc, że "przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej".
     Program przygotowali uczniowie klas: VIa, VIc oraz IIc pod kierunkiem p. Justyny Kusio
i p. Anny Spólnej. Dekoracje wykonała p. Izabela Lackowska.